Hírek

A nőgyógyászati endoszkópos beavatkozásokhoz szükséges szaktudásukat fejleszthetik a Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Intézetében csütörtökön kezdődött nemzetközi képzési program (GESEA) résztvevői. Az országban egyedülálló kurzuson a szakorvosok és a szakorvos-jelöltek a gyakorlatokat abban a szárazlaborban végzik, amelyet az Általános Orvostudományi Kar támogatásával nemrégiben mintegy negyvenmillió forintból újítottak fel.

Összesen hatvanezer dollárt, átszámítva több mint húszmillió forintot ajánlott fel a Debreceni Egyetem két alapítványának Glant T. Tibor professzor özvegye, Mikecz Katalin professzornő. A pénzt az Általános Orvostudományi Kar Reumatológiai Tanszékén, valamint az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetben dolgozó fiatal kutatók tudományos tevékenységének támogatására fordítják.

Huszadik alkalommal rendezte meg a Debreceni Egyetem Sántha Kálmán Szakkollégiuma a Tudományos Kerekasztalt. A hétvégi programon negyven hallgató mutatta be orvos- és egészségtudományi kutatásait a Learning Centerben.

Új, Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) néven folytatódik az eddigi Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP). Fontos változás, hogy a pályázatot az egyetem hirdeti meg és az ösztöndíjak odaítéléséről is intézményi szinten születik döntés.

A legújabb diagnosztikai és terápiás lehetőségek mellett a reumatológia és az immunológia eddigi eredményeit is áttekintik a csütörtökön kezdődött Debreceni Reumatológiai Oktatási Program (DROP) résztvevői. A Debreceni Egyetemen rendezett jubileumi, 10. konferencián szó lesz többek között az autoimmun kórképekről, valamint a reumatológia és az anyagcsere, a bőrgyógyászat, az endokrinológia határterületi kérdéseiről is.

Hagyományteremtő szándékkal rendezett Tehetségfórumot a Debreceni Egyetem (DE) Tudományos Igazgatósága. Az Egyetemi Templomban tartott csütörtöki szakmai tanácskozás lehetőséget kínált a régióban működő oktatási intézmények és tehetséggondozással foglalkozó szervezetek képviselői számára, hogy megismerjék az egyetem Tehetséggondozó Programját, a DETEP-et, valamint az azt koordináló testület, a DE Tehetségtanács tevékenységét.

Kutatási és oktatási együttműködési megállapodást írt alá a Debreceni Egyetem az indiai Vishwakarma Informatikai Intézettel. A partnerségi szerződésnek köszönhetően főként műszaki, informatikai és természettudományi területeken valósulhatnak meg közös képzések, valamint hallgatói szakmai gyakorlati cserék a jövőben.

Az immunológiai betegek korábbinál is magasabb színvonalú ellátását szolgálja a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában a május elsejével megalakuló Reumatológiai és Immunológiai Klinika, valamint a Belgyógyászati Immunológiai Központ. A két intézmény szoros együttműködésének köszönhetően hatékonyabb lehet a betegutak szervezése, a páciensek gyorsabban juthatnak a megfelelő kezeléshez. A szervezeti egységek vezetőinek kinevezését Szabó Zoltán professzor, a Klinikai Központ elnöke adta át.

Hetvenhét kutató, köztük a Debreceni Egyetem (DE) öt munkatársa nyerte el 2023-ban a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) doktora címet. A kiemelkedő tudományos munkásságukat egy doktori műben összegző, eredményeik egy kiemelt részét pedig sikeresen megvédő kutatók kedden az Országos Széchényi Könyvtárban vehették át oklevelüket.

A Debreceni Egyetem Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központjába (SET) látogatott Kovács Katalin háromszoros olimpiai és harmincegyszeres világbajnok kajakozó. A kiváló sportoló és munkatársai a Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia leendő egészségügyi központjához gyűjtöttek szakmai tapasztalatokat a SET-ben.